9 czerwca 2026 r. nadszedł długo oczekiwany dzień oficjalnego otwarcia nowo wyremontowanej siedziby dwóch placówek istotnych dla dzieci i rodziców Powiatu Bielskiego: Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach-Dziedzicach oraz Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Od lat mieściły się one w skrzydle ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach, będącym niegdyś internatem dla uczniów tej szkoły. Obie instytucje służą dzieciom i rodzicom naszego powiatu, dbają o dobrostan swoich podopiecznych, choć każda w innym zakresie. Teraz będą mogły robić to w bardzo komfortowych warunkach.

Wyremontowane, klimatyzowane wnętrza, nowoczesne rozwiązania oraz przyjazna przestrzeń zostały stworzone z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Do dyspozycji odwiedzających pozostaje również niewielka przestrzeń wystawiennicza, prezentująca twórczość uczestników zajęć oraz dokumentująca działalność placówek i najważniejsze wydarzenia z ich życia.

Ważnym momentem wydarzenia było przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcie odnowionego obiektu przez osoby szczególnie zasłużone w realizacji tego projektu: pana Bartłomieja Fajfera – Wicestarostę Powiatu Bielskiego, panią Dorotę Nikiel – Członka Zarządu Powiatu w Bielsku-Białej, w towarzystwie dyrekcji obu instytucji: pani Izabeli Kowal – dyrektor POPP „ART.” oraz pani Agaty Niemczyk – dyrektor PPPP.

Nie można również pominąć wkładu, zaangażowania i wsparcia, jakie okazały pani Ewa Kmiecik-Wronowicz, radna powiatu bielskiego i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki, oraz pani Ksenia Berka – Pełnomocnik Zarządu ds. Oświaty.

Gośćmi wydarzenia byli także pani Ewa Czader – Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Czechowicach-Dziedzicach, dyrektorzy czechowickich szkół średnich: pan Paweł Pawlik – dyrektor LO w Czechowicach-Dziedzicach oraz pan Paweł Urbańczyk – dyrektor ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach, a także nauczyciele i pracownicy placówek organizujących tę uroczystość.

Wiele ciepłych słów padło pod adresem wszystkich osób, które wniosły swój wkład w przygotowanie tej przestrzeni do pracy z myślą o dzieciach. Trzeba przyznać, że zakres wykonanych prac był ogromny, a wraz z nim znaczący był również nakład finansowy.

Pan Bartłomiej Fajfer w kilku słowach podkreślił wagę obu placówek, zwracając uwagę na wieloletni dorobek ich działalności oraz ważne znaczenie ich funkcjonowania.

Po części oficjalnej przybyli goście mieli okazję zwiedzić odnowione wnętrza i zapoznać się z ofertą obu placówek.

Mamy nadzieję, że jest to początek kolejnych pozytywnych zmian i ulepszeń, które będą służyć dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom przez wiele następnych lat.”