26 marca 2024 roku wychowankowie POPP „ART.”, uczestnicy zajęć grafiki komputerowej, wzięli udział w uroczystym podsumowaniu 26 Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.

Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Nagrody zdobyli:

Filip Kowalczyk (zajęcia POPP „ART.” w ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach)

Władysław Miodoński (zajęcia POPP „ART.” w ZSP 2 w Czechowicach-Dziedzicach),

Wyróżnienie otrzymała:

Sandra Pilch (zajęcia POPP „ART.” w ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach).

Andrzej Kacorzyk – dyrektor MCEAH – powiedział do laureatów:  „Chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować za Waszą pracę i wysiłek. Dzięki Waszym obrazom, my znowu wiemy więcej – poprzez Waszą wspaniałą wrażliwość. To, co ujęte jest w sztuce często mówi o Auschwitz znacznie więcej niż zapisane słowa. Dziękuję Wam za te obrazy, bo one także mówią o pamięci.

Pamięć to przecież nie historia, pamięć jest czymś bardzo współczesnym, a to, czy pamięć będzie ciągle żywa, czy będziemy ją kształtować, zależy od nas wszystkich.

Właśnie Wam dziękuję za tę żywą pamięć, za to żywe podtrzymywanie światełka pamięci o tych ludziach, ofiarach strasznego terroru. Oby nigdy więcej się to nie powtórzyło”.


Laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do przeczytania artykułu o podsumowaniu Konkursu na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: https://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/rozstrzygniecie-xxvi-miedzynarodowego-konkursu-plastycznego-ludzie-ludziom-zgotowali-ten-los-im-augusta-kowalczyka,2489.html