Krótko mówiąc PASJA to miłość– miłość do tego, co robimy.
14 października to był najlepszy dzień, by podkreślić znaczenie „pasji” w życiu człowieka.
Dlatego wraz z naszymi wychowankami kół plastycznych POPP „ART.” wybraliśmy się na wycieczkę śladami osób, których życie od początku do końca pasją było i jest naznaczone.
I tu pragniemy podziękować Panu Jackowi Cwetlerowi – Kustoszowi Czechowickiej Izby Pamięci, za Jego pasję, dzięki której ta wycieczka przybrała właśnie taki kształt i który poprowadził nas od początku do końca.
Kręta droga zawiodła nas do Istebnej, gdzie w Rodzinnym Muzeum Rodu Konarzewskich gościła nas Pani Iwona Konarzewska córka i wnuczka znanych malarzy Ludwika seniora oraz Ludwika Juniora Konarzewskich. (Autorów wspaniałego obrazu ołtarzowego w Kościele NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach). Przepiękne zbiory obrazów, rzeźb, gobelinów i ceramik, historia rodziny, dom, który nie jest tylko muzeum, ale tętni codziennym życiem. Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej zbudowana jako wotum dziękczynne przez Ludwika seniora za szczęśliwy powrót z zesłania na Ural, wpisana na Szlak Architektury Drewnianej. Nie to jednak jest tak naprawdę najważniejsze, ale dusza i pasja czterech pokoleń artystów przekazywana przez kolejnych potomków tego Rodu. Zapach przeszłości zmieszany ze współczesnym śladem pędzla na płótnie, pamięć przodków wypalona w żywym ogniu na ceramicznym kominku, będącym symbolicznym drzewem genealogicznym.
Pasja!
Idąc jej śladami dotarliśmy do muzeum znanego polskiego himalaisty, zdobywcy wszystkich najwyższych szczytów – Korony Ziemi! Izba Pamięci Jerzego Kukuczki – miejsce stworzone przez Panią Cecylię, żonę himalaisty, znajduje się w Istebnej, w przysiółku Wilcze. Trudno odmówić charyzmy temu miejscu, szczególnie, że dusza Jerzego Kukuczki zaklęta jest w pamiątkach z wszystkich jego wielkich wypraw. Trudno ze wzruszeniem nie spoglądać na uwieczniony na zdjęciach ze zdobytych szczytów zachwyt himalaisty nad potęgą gór, dumę i pokorę człowieka wobec żywiołu. Nie dostrzec drobiazgowej dokumentacji i zbiorów pamiątek z każdej z wypraw!
Całe swoje życie poświęcił wspinaczce i górom i tam pozostał na wieki.
Pasja!
To miłość nie tylko do rzeczy wzniosłych, ale i tych bardzo prostych.
„Dworzec dobrych myśli” w Ustroniu to dosłownie był nasz ostatni przystanek w poszukiwaniu ludzi z pasją! Pan Bruno Zielonka, który jest „zawiadowcą” tej wyjątkowej stacji, zaprosił nas do swojego świata „misiów,” które zbiera od dziecka. Imponująca kolekcja to nie tylko zbiór pluszowych zabawek, ale również historia człowieka, który odnalazł sens w dzieleniu się radością życia i miłością z drugim człowiekiem. Jak najlepszy nauczyciel uczy „człowieczeństwa”. Każdy z gości przekraczając próg tego muzeum otrzymał na czas zwiedzania pluszowego misia, by móc się do niego przytulić!
Muzeum to również kolekcja obrazów tzw. MALARSTWO PRZEZ TYSIĄCLECIA – kopie przeróżnych obrazów, nierzadko wielkich artystów „wzbogacone” motywem misia np.: Damę nie z gronostajem, a misiem 😉
To również zbiór lalek w unikatowych strojach projektu Pani Anity Michałowskiej, czy też lalek w strojach regionalnych z całego świata. I to jeszcze nie koniec zbiorów…
Ale nie bylibyśmy sobą, gdyby to był koniec! Wszak to pasja nas tu przywiodła i mogliśmy dać jej upust uczestnicząc w mini plenerze rysunkowo-fotograficznych, który miał miejsce na zboczu Ochodzitej, która hojnie obdarzyła nas widokami.
Mamy nadzieję, że wkrótce przedstawimy efekty naszych działań!
Wychowankowie kół plastycznych POPP „ART.” pod opieką nauczycieli instruktorów:
Zofia Gawełek – zajęcia plastyczne Zabrzeg
Anna Kocur – zajęcia grafiki komputerowej Czechowice-Dziedzice
Ewa Marecka – zajęcia rękodzieła i makramy Czechowice-Dziedzice
Wanda Gryboś – Sznel – zajęcia plastyczne Czechowice-Dziedzice
Marta Janik Kufel – zajęcia ceramiki Czechowice-Dziedzice
*Plener plastyczno-fotograficzny do Istebnej- Koniakowa- Ustronia, organizowany w ramach całorocznego programu edukacyjnego – „Akademia wyobraźni – ruszaj z nami” przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach – Dziedzicach